Pokémon slovníček

Booster – Balíček karet

Booster box – Soubor balíčků karet

ETB – Elite trainer box

TIN – Sběratelská plechovka s boostery a přídavným obsahem

Collections/kolektorka – Sběratelský set s boostery a promo kartou (většinou obsahuje i Jumbo kartu)

Sleeves – Plastové obaly na karty

Toploader – Obaly na karty z tvrdého plastu

Cardsaver – Obaly na karty z měkčího plastu (Jsou vyžadovány firmou PSA při zasílání karetna gradování)

Grading, Gradování – Ohodnocení kartičky firmou, která se touto službou zabývá. Nejčastěji PSA, CGC, BCG

Slab – Obal do kterého je při ohodnocení karta vložena

Vintage karta – Toto označení se používá u karet z WOTC éry rok 1999-2003

Sealed produkt – Označení pro produkty v původním balení

Theme deck – Toto označení můžete najít na produktech, které obsahují karty v sestaveném balíčku přímo pro hru.

Battle deck – Toto balení obsahuje 2x theme deck a je připravený na hru pro 2 hráče.

Common karta – Obyčejná karta, která se označuje kolečkem.

Uncommon karta – Neobvyklá karta, která se označuje kosočtvercem

Rare karta – Vzácná karta, která se označuje hvězdičkou

Holo rare karta – Vzácná karta s lesklých obrázkem, která se označuje hvězdičkou
Reverse karta – Může být karty common, uncommon, rare a leskne se celá karta kromě obrázku

"V" karta - Tyto karty jsou speciální edicí, která byla představena v roce 2020. Pokémon V jsou noví a silnější Pokémoni, kteří mají větší útoky a vyšší body zdraví než běžní Pokémoni. Každá Pokémon V karta má také speciální schopnosti, které mohou hráči pomoci při boji. 

"GX" karta - typ Pokémona od sady Sun&Moon. Jedná se opět o super silné Pokémony, za které si soupeř při vyřazení vezme dvě odměny. Navíc má tento Pokémon i tzv. GX útok – tedy super silný útok, který můžeš použít pouze jednou za celou partii! 

"EX" karta - Velmi silní Pokémoni, kteří mají mnohem vyšší HP a také mnohem silnější útoky. Nicméně za tuto obrovskou sílu platí tím, že při jejich vyřazení ze hry si soupeř vezme dvě odměny (namísto jedné). Mega evoluce "EX" - ještě silnější Pokémoni než normální Pokémoni-EX. Tito Mega Pokémoni-EX se pokládají na normální Pokémony-EX, čímž se vyvinou a získají tak nový, super silný útok a další životy navíc. Opět je zde ale háček – nejen že si soupeř za tyto Pokémony vezme dvě odměny, ale také po vyložení tohoto Pokémona do hry končí tvé kolo.

BREAK karta - Další vývojová fáze Pokémona. Tedy např. na klasického Ninetalese položíme Ninetalese BREAK. Tím Ninetales získá vyšší životy a nový útok – ale může používat i útoky klasického Ninetalese. Stejně tak zůstávají i původní informace u Ninetalese – nemění se nic na jeho slabosti, odolnosti a ceně za ústup. Pokémon BREAK pouze přidá útok a zvýší život, to je vše. Soupeř si nebere více odměn.

Full art karta - Full Art karty jsou speciální edicí karet v Pokémon Trading Card Game, které mají rozšířený a detailnější design, který zahrnuje celou plochu karty. Na rozdíl od klasických karet, které mají malou ilustraci Pokémona na středu karty, Full Art karty mají celou plochu pokrytou ilustrací Pokémona a pozadím.

Rainbow karta - Tyto karty mají nádherné a výrazné barevné (duhové) efekty, které pokrývají celou plochu karty. Od sezony Scarlet and Violet už je bohužel nenajdeme.

Alt art - Alt Art (alternativní art) karty jsou speciální edice karet, které mají alternativní ilustraci Pokémona na kartě s krásným pozadím. Tyto karty jsou vydávány v omezených sériích nebo jako součást speciálních akcí a událostí. Alt Art karty se liší od běžných karet svým designem a uměleckým stylem. Některé Alt Art karty mají ilustrace vytvořené umělci z řad fanoušků Pokémonů, což je velmi populární mezi sběrateli a fanoušků hry.

Secret rare karta – Tyto karty mají vyšší číslo než je počet karet v sérii. Např. 186/172

Vstar/Vmax karta – Vmax a Vstar karty, které jsou ještě silnější než klasické Pokémon V. Tyto karty mají ještě více bodů zdraví a útoky, které jsou ještě destruktivnější.

Černé karty – Mezi dětmi velice rozšířené karty, které jsou bohužel falešné a tímpádem bezcenné.

Zlaté (gold) karty - Zlaté karty jsou speciální edice karet v Pokémon Trading Card Game, které mají zlatý lesk na kartě. Tyto karty jsou vydávány v omezeném množství a jsou velmi vzácné a sběratelsky chtěné.

Black star Promo – Tyto karty se označují symbolem černé hvězdičky s nápisem promo.

Fejk, Fake karta – Falešné karty, které se nejčastěji kupují na tržnicích nebo ve večerkách.

WOTC - Wizards of the Coast. První firma, která začala tisknout Pokémon TCG karty

TOPPS - Topps Pokémon byla série sběratelských karet, kterou vydala společnost Topps v roce 1999. Tato série karet byla inspirována populárními Pokémon hrami a televizním seriálem a obsahovala různé Pokémon karty s ilustracemi a popisy.

3D měničky (action flipz) – malé čtvercové plastové kartičky, které obsahovali evoluci pokémonů pomocí měnícího efektu.

Artbox samolepky – malé čtvercové samolepky s obrázky pokémonů.

Dunkin boomer – Samolepky o větší velikosti. V balení byla vždy i žvýkačka (pokud koupíte nebo najdete Dunkin boomer doma žvýkačku, určitě ji nezkoušejte.)

Raw karta – Takto se nazývají karty, které nejsou ohodnocené.

Singles – Označení kusové karty

Shadowless – Speciální výtisk první WOTC edice Base set (vzácnější varianta) Pozná se podle zbarvení karty je mnohem světlejší a má jiné písmo než base set.

Unlimited – Označení karet z WOTC edic, které nemají znak první edice.

1st. Edition - Označení karet z WOTC edic, které mají znak první edice.

Gold star - Gold star karty se liší od běžných karet svým designem a tím, že mají zlatou hvězdu u jména Pokémona. Tyto karty jsou vysoce kvalitní a mají vysoký lesk, který zvýrazňuje detaily na kartě.

Lot – Více karet pohromadě (Využívá se například při prodeji karet)