Jak poznat stav karty?

Toto bývá ovšem obtížné, protože je to do velké míry subjektivní a stav dokáže od oka určit jen velice málo lidí, kterým prošlo rukama velké množství karet. Může to dokonce vést i ke sporům, když mají prodejce a kupující odlišný názor na stav karty. Proto jsme pro vás vytvořili pomoc v podobě tohoto shrnutí.

Rozlišujeme 7 základních stavu Pokémon karet:

  • Mint (M) - toto je karta v nejlepším možném stavu, nejsou na ní patrné zezadu ani zepředu žádné vady či poškození. Je čistá, není poškrábaná, nemá odřené hrany. Vypadá jako karta, kterou jste vytáhli přímo z čerstvého balíčku.
  • Near Mint (NM) - požadovaný stav pro většinu sběratelů. Jedná se o kartu bez vad, měla by vypadat podobně jako karta ve stavu Mint, bez větších rýh či opotřebení. Může se však stát, že karta ve stavu Near mint má drobné bílé oděrky na okraji karty (ovšem pouze velmi malé, nikoliv větší plocha). I při prohlédnutí karty po světlem by měl být povrch čistý, dovolené jsou opět jen drobné povrchové poškození v řádech milimetrů. Tyto vady jsou však viditelné až při bližším zkoumání, na první pohled vypadají stejně jako karty ve stavu Mint.
  • Excellent (EXC) - tyto karty mohou mít viditelné známky drobného opotřebení, i tak se však jedná o sběratelsky zajímavé kousky. Poškození mohou být různé povrchové škrábance, bílé skvrny (tečky) v rozích či na povrchu (zejména ze zadní strany), lehce odřený roh karty. Poškození je sice patrné, ale stále nikoliv do očí bijící.
  • Good (GD) - tento stav se dá popsat jako horší Excellent. Typ opotřebení je podobný, ale může se objevit na více místech či ve větším rozsahu. Jedná se o jakýsi mezistupeň mezi sběratelsky zajímavými kartami v akceptovatelném stavu a kartami s viditelným poškozením. Typicky se jedná o větší škrábance či více škrábanců na povrchu karty apod, bílé hrany karty, odřené rohy apod.
  • Light Played (LP) - jedná se o karty se značným poškozením, avšak stále v "hezkém" stavu. Tyto karty bývají lehce prohnuté (ne však zlomené či natržené), mají více velkých škrábanců, vybělené hrany
  • Played (PL) - tyto karty jsou na první pohled hodně poškozené, obvykle má více poškození zároveň. Rohy mohou být poškozené, hrany zadní strany jsou typicky celé ošoupané a vybělené spolu s řadou dalších poškození popsaných výše.
  • Poor (PO) - zničené karty, rovněž se označují jako Damaged (DMG). K takto velkému poškození obvykle nedojde při běžném hraní či používání, ale úmyslem či nehodou. Tyto karty jsou různě natrhnuté, ohnuté, pokreslené, polité, vyprané v pračce, přehnuté apod. Může dokonce chybět část karty. Tento stav většina z nás pozná na první pohled :-)