Co je to Pokémon?

Co vlastne znamená Pokémon?

Slovo Pokémon není japonské, ale pouze upravení názvu Pocket Monster pro Západ. Úprava názvu byla potřeba z důvodu existence série hraček od Matchbox nazvané Monsters in my Pocket a z toho důvodu by byl takový název matoucí a možná i nelegální.

Nejvýdělečnější mediální franšíza na světě

Vlastníkem značky je The Pokemon Company, kterou spoluvlastní firmy Nintendo, Game Freak a Creatures. Pokémon je nejvýdělečnější mediální franšízou na světě. Dosud podle odhadů utržilo až 100 miliard dolarů. Za ním je i Hello Kitty, Star Wars, Marvel nebo Harry Potter.

Typ hry Pokémon

Netrvalo dlouho a během jednoho roku od vymyšlení značky vznikla první hra na Gameboy - Pokemon Red and Blue. Od té doby vychází hry s Pokémon tematikou až skoro pravidelně každý rok.

Hlavní hry v sérii Pokémon spadají do žánru RPG. Typ hry a hratelnost (příběh) se během dvou dekád příliš neměnil. Vždy začínáme s trenérem a jedním starter Pokémonem např. v první generaci to jsou Bulbasaur, Charmander nebo Squirtle. Úkolem je chytat další pokémony, trénovat je a získávat odznaky za poražení šampionů v Gymech a nakonec vyhrát Pokémoní ligu. 


Pokémon GO

V roce 2016 vznikla hra na mobilní telefony Pokemon GO, ze které se stala během velmi krátké chvíle nejhranější hra na celém světě. Oproti ostatním mobilním hrám vás Pokemon GO opravdu zvedl ze židle. 

Hra je totiž založena na principu rozšířené reality, tedy že je využíván reálný svět, který je doplněn o počítačem vytvořené objekty. Ke hraní je také potřebná GPS a připojení k internetu. Díky těmto technologiím je možné pohybovat se jak v reálném světě, tak zároveň v aplikaci a chytat v ní virtuální Pokémony. 

Tato hra donutila spoustu dětí si opět chodit "hrát" ven. Bohužel se díky hře stali i nehody jako např. nehoda na dálnici, kdy řidič chytal za jízdy Pikachu nebo když nejmenovaný muž hledal pokémony v lese a spadl ze skály. I Když už tuto hru nehraje zdaleka takové množství hráčů jako při vydání, jedná se stále o velice populární hru, kterou hrají jak děti tak dospělí.


Pokémoni v TV a ve filmu


Pokémoni se v roce 1997 přesunuli i na televizní obrazovky a to do žánru anime. První série nese název Indigová liga s 82 epizodami. Seriál se vytváří do dnešní doby a nevypadá to, že by se blížil ke svému konci. 

V roce 1998 (V ČR vysíláno až v roce 2000) vznikl první celovečerní film - Pokémon: První film - Mewtwo vrací úder, který v roce 2019 dostal novou počítačovou animaci a byl (stále je) ke zhlédnutí na streamovací službě Netflix.

V roce 2000 dostali pokémoni i svůj vlastní muzikál, který nesl název Pokemon Live!.

  • Kolik je Pokémonů?
  • V první generaci bylo 151 pokémonů. Aktuálně je 1008 pokémonů, kteří jsou rozděleny do 9 generací.

  • Co znamená název Pokémon?
  • Slovo Pokémon není japonské, ale pouze upravení názvu Pocket Monster pro Západ.

  • Kdy vznikl Pokémon?
  • Fenomén Pokémon - japonsky znám jako Pocket Monster (kapesní příšery) - vznikl v Japonsku roku 1995.

  • Co znamená TCG?
  • Pokémon Trading Card Game (TCG) vznikla jako doplněk her na gameboy a je inspirována zřejmě nejrozšířenější sběratelskou karetní hrou Magic: The Gathering.

V roce 1996 vznikla první Pokémon TCG karta v Japonsku. O Anglický tisk se postarala firma Wizards of the Coast v roce 1999 s úplně první setem Base set, který se skládá ze tří typů tisku. Base set 1st. edition, Shadowless a Unlimited.

Kromě shadowless byli obě varianty používány po celou dobu tisku karet pod touto firmou, až do roku 2003, kdy karty začala tisknout a distribuovat sama Pokemon Company, která to má na starosti dodnes.

Tyto karty se staly i velkou vášní různých sběratelů různých věkových skupin a v dnešní době je už více sběratelů než hráčů.

The Topps Company

O další sběratelské karty se postarala firma The Topps Company, která je primárně zaměřená na sportovní sběratelské karty. Začala je vydávat v roce 1999 se sérií 1, která obsahovala 90 karet. Mezi sběrateli je nejžádanější série z roku 2000 Pokemon Topps Chrome série 2, která obsahuje 73 karet a lze mezi nimi najít varianty karet jako je Spectra-Chrome, Sparkle-Chrome a Tekno-Chrome.

V 90tých letech bylo sběratelských předmětů s touto tématikou velké množství. Například Pokémon Dunkin Boomer, Pokemon Art box Stickers nebo Pokemon Action Flipz.